Sections indicated by “WAIT LIST” are full. You may register for them but will be put on a waiting list. You will not be charged if we put you on the waiting list. We may open up a new section if enough people are in need of those classes.

M - Art Room M - Annex 1 M - Annex 2 M - Annex 3 M - Far Side 1 M - Far Side 2 M - Theatre
9:00 AM
2nd Grade Block
9:00 AM - 12:00 PM
Mon & Wed 32 weeks
Think Tank
Session 1 M & W
9:00 AM - 11:30 AM
Mrs. Fleming
Perseverance Training
5th-8th Grade
9:00 AM - 10:00 AM
Donna Jones
9:15 AM
Pre-Calculus (B)
11th-12th Grade M & Th
9:15 AM - 10:30 AM
Mrs. Boxerman
9:30 AM
9:45 AM
10:00 AM
Math 6
Mon & Wed
10:00 AM - 11:00 AM
Mr. Chadwick
10:15 AM
Forensic Science and Criminal Justice
9-12th grade
10:15 AM - 11:45 AM
Mrs. Doubrava
Penmanship /History/ Art 5th-8th
Donna Jones
10:15 AM - 11:15 AM
10:30 AM
Acting & Improv
7th-12th (Ages 12+ yrs)
10:30 AM - 12:00 PM
Ms. Anicia 32 weeks
10:45 AM
Algebra 2 (B)
M & Th
10:45 AM - 12:00 PM
Mrs. Boxerman
11:00 AM
11:15 AM
11:30 AM
11:45 AM
Think Tank
Session 2 M & W
11:45 AM - 2:15 PM
Mrs. Fleming
12:00 PM
Math 7/8
WAIT LIST
12:00 PM - 1:00 PM
Session A Mon & Thu Mr. Chadwick
12:15 PM
12:30 PM
American Literature & Writing
WAIT LIST
12:30 PM - 2:00 PM
Session A Mrs. Doubrava 9th & 10th grade
12:45 PM
1:00 PM
3rd Grade Block
Math & Language Arts
1:00 PM - 4:00 PM
Mon & Wed
Algebra 1 (B)
M & Th
1:00 PM - 2:15 PM
Mrs. Boxerman
1:15 PM
Reader's Theatre
5th-8th grade
1:15 PM - 2:15 PM
Mr. Chadwick
1:30 PM
Beginning Writing 7th/8th
WAIT LIST
1:30 PM - 2:30 PM
Section A Donna Jones
1:45 PM
2:00 PM
2:15 PM
Language Arts 11/12
Mrs. Doubrava
2:15 PM - 3:45 PM
2:30 PM
Texas History
Session A Mrs. Fleming
2:30 PM - 3:30 PM
5th-8th grade
2:45 PM
3:00 PM
3:15 PM
3:30 PM
ASL - 3
9th & up
3:30 PM - 4:30 PM
Mrs. Fleming
Pre-Algebra
Monday & Thursday
3:30 PM - 4:30 PM
Mr. Chadwick
3:45 PM
4:00 PM
4:15 PM

M - Art Room

M - Annex 1

M - Annex 2

M - Annex 3

M - Far Side 1

M - Far Side 2

M - Theatre

No course times available!

Tu - Art Room Tu - Annex 1 Tu - Annex 2 Tu - Annex 3 Tu - Far Side 1 Tu - Far Side 2 Tu - Theatre
9:00 AM
1st Grade Block
WAIT LIST
9:00 AM - 12:00 PM
Tu/Th 32 weeks
ASL - 2
Session A
9:00 AM - 10:00 AM
8th & up - Mrs. Fleming
9:15 AM
Speech & Debate
WAIT LIST
9:15 AM - 10:45 AM
Session A, 7th-12th grade Mrs. Doubrava
9:30 AM
Math 7/8
Session B Tue & Fri
9:30 AM - 10:30 AM
Mr. Chadwick
9:45 AM
10:00 AM
10:15 AM
10:30 AM
ASL - 1
Session A
10:30 AM - 11:30 AM
7th & up - Mrs. Fleming
10:45 AM
11:00 AM
H.S. Government / Economics
Government (Fall), Economics (Spring)
11:00 AM - 12:30 PM
Mr. Chadwick 11th-12th grade
Art 5th-7th
WAIT LIST
11:00 AM - 12:00 PM
Mrs. Koinm 5th-7th
11:15 AM
11:30 AM
Health
Mrs. Doubrava
11:30 AM - 1:00 PM
7th-10th grades
H.S. Spanish I with Spanish Reader’s Theater
16 weeks, 9th-12th grade
11:30 AM - 1:00 PM
Mrs. Abelanet
11:45 AM
12:00 PM
Kindergarten
Tu/Th 32 weeks
12:00 PM - 3:00 PM
Andrea Brightwell
ASL - 1
Session B
12:00 PM - 1:00 PM
7th & up - Mrs. Fleming
12:15 PM
12:30 PM
12:45 PM
1:00 PM
ASL - 2
WAIT LIST
1:00 PM - 2:00 PM
Session B 8th & up - Mrs. Fleming
H.S. Logic
Mr. Chadwick
1:00 PM - 2:30 PM
1:15 PM
1:30 PM
Psychology
9th-12th grade
1:30 PM - 3:00 PM
Mrs. Doubrava
1:45 PM
2:00 PM
Early U.S. History
5th-7th
2:00 PM - 3:00 PM
Mrs. Fleming
2:15 PM
2:30 PM
2:45 PM
3:00 PM
H.S. Entrepreneurship Course
Mr. Chadwick
3:00 PM - 4:30 PM
3:15 PM
3:30 PM
3:45 PM
4:00 PM
4:15 PM

Tu - Art Room

Tu - Annex 1

Tu - Annex 2

Tu - Far Side 1

Tu - Far Side 2

Tu - Theatre

No course times available!

W - Art Room W - Annex 1 W - Annex 2 W - Annex 3 W - Far Side 1 W - Far Side 2 W - Theatre
9:00 AM
2nd Grade Block
9:00 AM - 12:00 PM
Mon & Wed 32 weeks
Think Tank
Session 1 M & W
9:00 AM - 11:30 AM
Mrs. Fleming
Penmanship, Social Studies & Art 4-7
Donna Jones
9:00 AM - 10:00 AM
9:15 AM
9:30 AM
9:45 AM
American History through Literature
WAIT LIST
9:50 AM - 11:50 AM
Advanced 10th - 12th grade Mrs. Abelanet
10:00 AM
Genetics/Growth & Development
Advanced 10th & up
10:00 AM - 11:30 AM
Mrs. Dunnavent
Math 6
Mon & Wed
10:00 AM - 11:00 AM
Mr. Chadwick
10:15 AM
10:30 AM
Acting Up
3rd-7th (8-12 yrs)
10:30 AM - 11:30 AM
Ms. Anicia 32 weeks
10:45 AM
11:00 AM
Language Arts 4/5/6
Donna Jones
11:00 AM - 12:30 PM
11:15 AM
11:30 AM
P.E.
Mr. Chadwick
11:30 AM - 12:30 PM
2nd-5th grade
11:45 AM
Think Tank
Session 2 M & W
11:45 AM - 2:15 PM
Mrs. Fleming
12:00 PM
12:15 PM
12:30 PM
Kitchen Chemistry
5th-7th
12:30 PM - 2:00 PM
Mrs. Ford
S.T.E.M. Science Class (C)
7th-8th Grade
12:30 PM - 2:00 PM
Mr. Chadwick
12:45 PM
Beginning Writing 7th/8th
Section C
12:45 PM - 1:45 PM
Donna Jones
1:00 PM
3rd Grade Block
Math & Language Arts
1:00 PM - 4:00 PM
Mon & Wed
1:15 PM
1:30 PM
1:45 PM
2:00 PM
Speech & Debate
Session B, 7th-12th grade
2:00 PM - 3:30 PM
Mrs. Doubrava
British Lit: Shakespeare Alive
High School
2:00 PM - 3:30 PM
Mrs. Abelanet
2:15 PM
Math 4
Mr. Chadwick
2:15 PM - 3:45 PM
2:30 PM
2:45 PM
3:00 PM
3:15 PM
3:30 PM
3:45 PM

W - Art Room

W - Annex 1

W - Annex 2

W - Annex 3

W - Far Side 1

W - Far Side 2

W - Theatre

No course times available!

Th - Art Room Th - Annex 1 Th - Annex 2 Th - Annex 3 Th - Far Side 1 Th - Far Side 2 Th - Theatre
9:00 AM
1st Grade Block
WAIT LIST
9:00 AM - 12:00 PM
Tu/Th 32 weeks
Essay and Creative Writing
6th-8th Grade
9:00 AM - 10:30 AM
Mrs. Abelanet
Geometry
WAIT LIST
9:00 AM - 10:30 AM
Thurs. Only Mrs. Montgomery
Algebra 1
Thursday Only 8th & up
9:00 AM - 10:30 AM
Mr. Chadwick
Language Arts 7/8
Mrs. Doubrava
9:00 AM - 10:30 AM
9:15 AM
Pre-Calculus (B)
11th-12th Grade M & Th
9:15 AM - 10:30 AM
Mrs. Boxerman
9:30 AM
9:45 AM
10:00 AM
10:15 AM
10:30 AM
10:45 AM
Chemistry
10th & up
10:45 AM - 12:45 PM
Mrs. Montgomery
Algebra 2 (B)
M & Th
10:45 AM - 12:00 PM
Mrs. Boxerman
Logic & Critical Thinking
WAIT LIST
10:45 AM - 11:45 AM
6th-8th Mr. Chadwick
Biology
WAIT LIST
10:45 AM - 12:45 PM
Session A Mrs. Dunnavent
Triple Threat Training
7th-12th (Ages 12+ yrs)
10:45 AM - 11:45 AM
Ms. Anicia 16 weeks
11:00 AM
11:15 AM
11:30 AM
Cultural Geography
9th & up (13 yrs+)
11:30 AM - 1:00 PM
Mrs. Abelanet
11:45 AM
12:00 PM
Kindergarten
Tu/Th 32 weeks
12:00 PM - 3:00 PM
Andrea Brightwell
Math 7/8
WAIT LIST
12:00 PM - 1:00 PM
Session A Mon & Thu Mr. Chadwick
12:15 PM
12:30 PM
12:45 PM
1:00 PM
S.T.E.M. Science Class
WAIT LIST
1:00 PM - 2:30 PM
7th-8th grade Mrs. Montgomery
Algebra 1 (B)
M & Th
1:00 PM - 2:15 PM
Mrs. Boxerman
Algebra 2
Mr. Chadwick
1:00 PM - 2:30 PM
1:15 PM
Servant Leadership
WAIT LIST
1:15 PM - 2:15 PM
7th & up Mrs. Doubrava
1:30 PM
1:45 PM
2:00 PM
2:15 PM
2:30 PM
Anatomy & Physiology
Ages 16+ (11th-12th grade)
2:30 PM - 4:30 PM
Mrs. Doubrava
God's Guys
Mr. Chadwick
2:35 PM - 3:30 PM
6th grade & up
American History
9th & up
2:30 PM - 4:00 PM
Mrs. Jordan
2:45 PM
Crew Class
Age 13 & Up
2:45 PM - 4:15 PM
Ms. Anicia
3:00 PM
Beginning Writing 7th/8th
Section B
3:00 PM - 4:00 PM
Donna Jones
3:15 PM
3:30 PM
Pre-Algebra
Monday & Thursday
3:30 PM - 4:30 PM
Mr. Chadwick
3:45 PM
4:00 PM
4:15 PM

Th - Art Room

Th - Annex 1

Th - Annex 2

Th - Annex 3

Th - Far Side 1

Th - Far Side 2

Th - Theatre

No course times available!

F - Art Room F - Annex 1 F - Annex 2 F - Annex 3 F - Far Side 1 F - Far Side 2 F - Theatre
9:30 AM
Yearbook Class
High School
9:30 AM - 10:30 AM
Mrs. Dawn Doubrava
Math 7/8
Session B Tue & Fri
9:30 AM - 10:30 AM
Mr. Chadwick
Senior Session
WAIT LIST
9:30 AM - 10:30 AM
2019 Grads Mrs. Jill Coan
9:45 AM
10:00 AM
Piano K-3
Pre-Readers must have assistant
10:05 AM - 11:05 AM
Mr. Pyron
10:15 AM
Science is Fun!
4th-6th grade
10:15 AM - 11:45 AM
Jessi Killian
10:30 AM
Cooking 101
WAIT LIST
10:30 AM - 12:00 PM
Mrs. Ford 7th & up
SAT Prep
8th-12th
10:30 AM - 12:30 PM
Mrs. Wright
10:45 AM
11:00 AM
American Literature & Writing
Session B 9th & 10th grade
11:00 AM - 12:30 PM
Mrs. Doubrava
Physics
WAIT LIST
11:00 AM - 12:30 PM
Ages 16+ (11th-12th grade) Mr. Chadwick
11:15 AM
Intro to Theatre / Fairy Tale Theatre
K-3, Ages 5-8
11:15 AM - 12:15 PM
Ms. Anicia 32 weeks
11:30 AM
Guitar 1
WAIT LIST
11:30 AM - 12:30 PM
7th & up Mr. Pyron
11:45 AM
12:00 PM
12:15 PM
12:30 PM
Art K-4
Ms. Koinm
12:30 PM - 1:30 PM
12:45 PM
Geology, Meteorology, Oceanography
8th & up
12:45 PM - 2:15 PM
Mr. Chadwick
Musical Theatre
3rd-6th (ages 9-11)
12:45 PM - 1:45 PM
Ms. Anicia 32 weeks
1:00 PM
Biology
Session B
1:00 PM - 3:00 PM
Mrs. Dunnavent
1:15 PM
1:30 PM
1:45 PM
2:00 PM
TTT/CTAC
TTT (Triple Threat Texas) 2-3:30 Ms. Anicia By Audition Only
2:00 PM - 4:45 PM
CTAC (Cottage Theatre Acting Co.) 3:15-4:45 Ms. Anicia By Audition Only
2:15 PM
2:30 PM
2:45 PM
3:00 PM
3:15 PM
3:30 PM
3:45 PM
4:00 PM
4:15 PM
4:30 PM

F - Art Room

F - Annex 1

F - Annex 2

F - Annex 3

F - Far Side 1

F - Far Side 2

F - Theatre

No course times available!